10 דברים שכדאי לדעת על סינסינטי והכלכלה שלה

סינסינטי נוסדה ב-1788, כאשר ווטרנים של המהפכה האמריקאית ששירתו תחת פיקודו של ג'ורג וושינגטון קיבלו נחלות חקלאיות בחלק הדרום-מערבי של מה שלימים יהפוך למדינת אוהיו. היישוב שהתחיל ככפר צנוע צמח באופן מואץ ובשנת 1819 הוכר רשמית כעיר. סינסינטי שישבה על צומת מסחר מרכזי שחיבר בין כמה מדינות המשיכה להתפתח ולגדול ולקראת אמצע המאה ה-19 הפכה לאחת הערים הבולטות במערב התיכון של ארצות הברית. המערב התיכון שאוהיו ממוקמת בחלקו המזרחי הוא גם האזור בו פרחה התעשייה האמריקאית הכבדה ונודע בשם 'רצועת הפלדה'. סינסינטי עצמה הפכה לאחד ממוקדי התעשייה והמסחר הגדולים באוהיו ובמערב התיכון ובמידה רבה נותרה כזו עד עצם היום הזה. הנה 10 עובדות על העיר וכלכלתה ששווה לדעת.

עיר השלישית והמטרופולין הראשונה

סינסינטי נחשבת לעיר השלישית בגודלה באוהיו אחרי קולומבוס וקליבלנד ומתגוררים בה כ-300,000 תושבים. אך כשמסתכלים על סינסינטי כמטרופולין ומרכז אורבני שמתחברים ישירות ומשרתים עורף של של יישובים פרווריים היא מזנקת למקום הראשון ומהווה את המטרופולין הגדולה והמגוונת ביותר באוהיו.

סינסינטי ‘זולגת’ לשתי מדינות נוספות

בהמשך לנקודה הקודמת, למרות שבאופן רשמי סינסינטי היא באוהיו, חלק מסינסינטי-רבתי גולש אל אינדיאנה ואל מעבר לנהר האוהיו לקנטקי. כאמור מדובר במטרופולין ענקית של 2 מיליון תושבים שגם מהווה נקודת מפגש מסחרית חשובה לכלכלות של 3 מדינות.

פרוקטר אנד גמבל

ב-1837 שני מהגרים מאירלנד שהגיעו לסינסינטי, ויליאם פרוקטר וג’יימס גמבל, פתחו סדנה קטנה לייצור נרות וסבונים. עם השנים הפכה הסדנה הקטנה הזו לאחד התאגידים הגדולים בתחום מוצרי הניקיון והסבונים שבבעלותו למעלה מ-300 מותגים וחברות-בת שאחראים למוצרים כמו אבקת הכביסה אריאל, חיתולי פמפרס, משחת השיניים קרסט, שמפו הד אנד שולדרס וסכיני הגילוח ג’ילט. המטה המרכזי של החברה עדיין נמצא בסינסינטי וחלק ממערך הייצור שלה עדיין ממוקם בסינסינטי רבתי.

הסופרמרקט של אמריקה

ב-1883 מהגר גרמני בשם ברנרד קרוגר פתח חנות מכולת בסינסינטי. כבר בראשית דרכו חשב קרוגר איך להתבלט לעומת החנויות אחרות, וההצלחה לא איחרה לבוא. שנה אחרי הפתיחה של החנות הראשונה כבר נפתחה חנות נוספת וכך החל הסיפור של רשת הסופרמרקטים הגדולה באמריקה. היום לקרוגר יש כמעט 2,800 סניפים בכל רחבי ארצות הברית ובנוסף חנויות כולבו, חנויות נוחות ואפילו חנויות תכשיטים. מרכז הפעילות של קרוגר כולל המטה וכמה מרכזים לוגיסטיים פועלים מסינסינטי והחברה היא גם המעסיק הגדול ביותר בעיר (מעל 20,000 עובדים בסינסינטי-רבתי).

ג’נרל אלקטריק וחברות אחרות

כמו שהזכרנו מדינת אוהיו היא חלק מ’חגורת הפלדה’ של אמריקה. במחצית הראשונה של המאה העשרים פעלו בסינסינטי הרבה יצרני רכב. המשבר של תעשיית הרכב האמריקאית בשנות השבעים והשמונים ועליית הפופולריות של המכוניות היפניות החסכוניות אמנם התבטאו בסגירת חלק גדול מאותם מפעלי רכב, אבל המסורת המוטורית עדיין נוכחת בה. גם טויוטה וגם מיצובישי בחרו להקים בה את המטה האמריקאי שלהן, ויצרנית מנועי הסילון וענקית הטכנולוגיה ג’נרל מוטורס הפכה את העיר למרכז הפעילות שלה והיא מחזיקה בסינסינטי גם את המטה הראשי וגם את מערך הייצור למנועי סילון.

אמזון נוחתת

אם חשבתם שהתאגידים הגדולים שפועלים בסינסינטי הם בעיקר כאלה שהתפתחו בה היסטורית כמו פקטר אנד גמבל וקרוגר, אתם טועים. אמזון, ענקית הסחר האינטרנטית והחברה העשירה בעולם, בחרה להקים את המרכז הלוגיסטי המרכזי שלה בנמל התעופה הבינלאומי של סינסינטי והשקיעה במיזם 1.5 מיליארד (!) דולר. הקומפלקס של אמזון יתפרש על פני כמעט מיליון מ”ר והיא תחזיק במקום צי פרטי של 100 מטוסי מטען שישנעו סחורות לכל העולם.

נמל תעופה בינלאומי

לא במקרה בחרה אמזון להקים את מרכז השינוע הבינלאומי בנמל התעופה של סינסינטי. הנמל שנמצא פורמלית בשטח של מדינת קונטיקט נחשב כבר שנים ארוכות שחקן חשוב בענף השינוע והמטענים, ועוד לפני שאמזון נכנסה לתמונה פעלו בו ענקי שינוע, כמו למשלDHL. נמל התעופה משמש מנוע כלכלי חשוב בעיר ולצד השימושים המסחריים יש בו טרמינל נוסעים מתקדם שאליו וממנו יוצאים קווי טיסות לעשרות יעדים בארצות הברית ובעולם.

עושים אוניברסיטה

אוניברסיטת סינסינטי היא השנייה בגודלה באוהיו ונחשבת מרכז אקדמי מעולה שמצטיין במחקר מדעי. באוניברסיטה לומדים כמעט 45,000 סטודנטים והיא משמשת עתודה של כשרונות לתעשיית ההייטק המתפתחת של העיר. בנוסף האוניברסיטה מעסיקה כ-16,000 עובדים, מה שהופך אותה למעסיק השני בגודלו בעיר.

רובע ההייטק

בשונה מערים אחרות ב’חגורת הפלדה’ שנפגעו קשה מהקטנת תעשיית הרכב באמריקה, סינסנטי תמיד ידעה להיות מגוונת ומעודכנת ומעולם לא התבססה על ענף אחד. בשנים האחרונות פרנסי העיר השקיעו הרבה מאוד כסף ביצירת תשתית לתעשיית ההייטק והיום העיר מסתמנת כאחת הידידותיות לענף ההייטק. בשנים האחרונות מוקם בסינסינטי רובע ייחודי עבור חברות טכנולוגיה וסטרטאפ בהשקעה של יותר ממיליארד דולר. לאחרונה היא אף דורגה על ידי מגזין פורבס במקום השישי ברשימת הערים העולות בענף ההייטק בצפון אמריקה.

‘פתחה פור’ על הממוצע הפדרלי

העובדות שהצגנו לכם בסקירה זו הן רק חלק מהסיבות שהפכו את סינסינטי לעיר הממוקמת במקום הרביעי בכל המערב התיכון מבחינת צמיחה כלכלית. מחקר שנערך ב-2017 מצא שהצמיחה בסינסינטי היתה בשיעור שנתי של 2.4% ובכך היא מקדימה את הממוצע הפדרלי העומד על 2.1% בלבד. במושגים כספיים נכון לשנת 2017 כלכלת סינסינטי ייצגה 138 מיליארד דולר.